Ko darīt, ja sāp mugura?

Mēs visi vismaz vienu reizi savā dzīvē esam saskārušies ar muguras sāpēm. Un, ja ir iespējams noteikt sāpju cēloni, piemēram, kaklā, tad šeit viss ir daudz sarežģītāk.

Muguras sāpes: cēlonis un sekas

muguras sāpes

Ar sāpju parādīšanos mugurā vai muguras lejasdaļā daudzi nekavējoties sāk berzēt dažādas ziedes. Bet vēlamā efekta nav. Un viss tāpēc, ka problēma vispār var paslēpties vietā, kur tā sāp. Piemēram, sāpes jostas rajonā var parādīties, ja pirms tām ir ievainots mugurkaula coccygeal-sakrālā daļa. Cilvēks jau sen par viņu ir aizmirsis, bet viņa to ņēma un atgādināja par sevi tik nepatīkamā veidā. Tāpēc šajā gadījumā ietekme uz sāpju zonu ir absolūti bezjēdzīga. Tāpēc jums ir jāmeklē patiesais sāpju cēlonis.

Cilvēka ķermenis ir ļoti sarežģīts mehānisms, kurā visi orgāni un sistēmas – no muskuļiem un mugurkaula līdz nerviem un saitēm – ir savstarpēji saistīti. Tāpēc muguras veselību var ietekmēt daudzi faktori, tostarp pareiza mugurkaula slodzes sadale un traumu klātbūtne pagātnē. Organismam ir pašatveseļošanās un adaptācijas spējas, un mugurkaula uzdevums ir kompensēt bojājumu sekas. Ja nepieciešams, to var nedaudz pagriezt, saliekt un tas viss, lai ķermenim piešķirtu vertikālāko stāvokli. Tikai pašā mugurkaulā no tā var rasties negatīvas izmaiņas. Viens no tiem ir starpskriemeļu diska izvirzījums. Tādējādi mugurkauls cenšas pielāgoties kādiem mehāniskiem bojājumiem organismā – tas rada sev papildu atbalstu. Visbiežāk šādi pārkāpumi rodas krustu un astes kaulā. Šajā sakarā diska trūces gadījumā zāles uz mugurkaula vai saspringtiem muskuļiem tikai uz laiku palīdz mazināt muguras sāpes. Galu galā tā galvenais cēlonis nav novērsts!

Vēl viens no biežākajiem muguras sāpju cēloņiem ir pārmērīgs muskuļu un saišu sasprindzinājums. Vairumā gadījumu tas notiek pārslodžu rezultātā, kas saistītas ar nepieciešamību saglabāt vertikālu ķermeņa stāvokli skoliozes laikā vai pēc traumas. Turklāt muguras sāpes var rasties stresa, pārmērīgas fiziskās slodzes un mazkustīga dzīvesveida dēļ.

Dažos gadījumos muguras sāpes nav saistītas ar muskuļu spazmām vai problēmām ar mugurkaulu, bet gan ar iekšējo orgānu slimībām. Šīs sāpes tiek sauktas par minētajām sāpēm. Piemēram, ar holelitiāzi sāpes izstarosies zonā starp lāpstiņām. Un sāpes mugurkaula krūšu daļā var parādīties miokarda infarkta attīstības rezultātā. Norādīto sāpju pazīme ir muskuļu stīvuma sajūtas neesamība fiziskas slodzes laikā un nemainīgs sāpju raksturs neatkarīgi no ķermeņa stāvokļa.

Labākais veids, kā atbrīvoties no sāpēm, ir apmeklēt ārstu. Bet, ja kāda iemesla dēļ tas nav iespējams, varat mēģināt palīdzēt sev (ja sāpes neatspoguļojas). Kā to izdarīt, mēs pastāstīsim tālāk.

Muguras sāpju ārstēšana un profilakse

Pirmā lieta, kas jādara, kad parādās sāpes mugurā vai muguras lejasdaļā, ir nodrošināt to atpūtu vismaz trīs dienas. Jums nevajadzētu sasprindzināt muguru un kustēties, pārvarot sāpes. Dažos gadījumos šie piesardzības pasākumi ir pietiekami, un pēc dažām dienām sāpes mugurā pazūd.

Sakarā ar to, ka asas sāpes vairumā gadījumu rodas muskuļu sasprindzinājuma dēļ, lai no tām atbrīvotos, jācenšas atslābināt spazmīgos muskuļus. Šajā gadījumā var palīdzēt sasilšanas procedūras. Nav nepieciešams sildīt tikai muguru, lai gan arī tas nodrošina labu efektu. Labāk ir pilnībā sasildīt ķermeni, tad sāpes pāries ātrāk. Labs variants ir vanna vai sauna, tikai akūtu augstas temperatūras sāpju, kā arī to straujas pazemināšanās gadījumā labāk izvairīties. Vismaz uz pāris mēnešiem apliešana ar aukstu ūdeni būs jāatliek.

Vēl viena laba iespēja ir silta vanna ar jūras sāli. 10-15 minūtes šādas procedūras katru vakaru nāks tikai par labu.

Ļoti svarīgs nosacījums, lai atbrīvotos no sāpēm, ir neizlaist karstumu pēc sasilšanas procedūrām. Tāpēc pēc to aizpildīšanas jāuzvelk silta pidžama un jāpārklājas ar segu. Varat arī dzert karstu tēju, tas palīdzēs sasildīt ķermeni ne tikai no ārpuses, bet arī no iekšpuses. Procedūru vēlams atkārtot trīs dienas. Ja sāpju cēlonis nav nervu galu pārkāpums, diskomforta sajūta drīz izzudīs.

Paasinājuma perioda beigās ir ieteicams pieņemt par noteikumu katru dienu veikt vingrinājumus, lai atslābinātu mugurkaula muskuļus. Tas aizņems ne vairāk kā 15 minūtes, savukārt asinsrites uzlabošanās šādas iesildīšanās rezultātā palīdzēs mazināt sāpes.

Laba muguras sāpju profilakse ir ikdienas pastaigas. Tas veicina maigu iekļaušanos katra muskuļa, locītavas un saites darbā, kā rezultātā cilvēka organismā sākas pašmasāžas process.

Palīdzība no ārsta: ar kādām sāpēm jums vajadzētu izsaukt ātro palīdzību?

ārsta apmeklējums muguras sāpju dēļ

Ātrā palīdzība jāizsauc, ja:

  • muguras sāpes, ko izraisa kritiens vai spēcīgs trieciens;
  • sāpes ir ļoti spēcīgas, ko pavada augsts drudzis vai samaņas zudums.

Turklāt bērna nēsāšanas laikā nevajadzētu pašārstēties un vēl jo vairāk izrakstīt sev zāles. Izsauciet ātro palīdzību, ja bērnam ir muguras sāpes.

Citos gadījumos, ja bija iespējams apturēt stipru sāpju lēkmi un nav nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība, tomēr ir ieteicams apmeklēt ārstu. Neceriet, ka problēma atrisināsies pati no sevis. Tad varbūt labāk negaidīt jaunu uzbrukumu?

Ja sāpes nav ļoti spēcīgas, ir jēga konsultēties ar terapeitu. Ja nepieciešams, šis ārsts nosūtīs pacientu pie šauriem speciālistiem izmeklēšanai un atbilstošai ārstēšanai.

Spēcīgu sāpju gadījumā terapeits nosūtīs pacientu pie šauriem speciālistiem, kas nodarbojas tieši ar mugurkaula slimību ārstēšanu, piemēram, pie neirologa. Dažos gadījumos var būt nepieciešama neiroķirurga palīdzība.