Dzemdes kakla osteohondroze: ārstēšana un simptomi

Kakla mugurkaula osteohondroze signalizē par sevi ar sāpēm

Sāpes kaklā ir brīdinājuma zīme. Varbūt tā ir tikai pārpūle, un jums vajadzētu vienkārši atpūsties un relaksēties. Bet ko darīt, ja sāpes ir saistītas ar mugurkaula kakla daļas osteohondrozi? Ir svarīgi pievērst īpašu uzmanību simptomiem un ārstēšanai, jo komplikācijas var ietekmēt vissvarīgāko orgānu - smadzenes.

Kas ir dzemdes kakla osteohondroze

Kakla mugurkaula osteohondroze ir ķermeņa osteohondrālās sistēmas deģeneratīva slimība. Tas izraisa dzemdes kakla starpskriemeļu disku iznīcināšanu, skriemeļu kaulaudu augšanu un izaugumu veidošanos uz to virsmām.

Kakla mugurkauls sastāv no septiņiem skriemeļiem, no kuriem pirmais savienojas ar galvaskausu. Mugurkaula anatomiskā un funkcionālā vienība ir mugurkaula kustības segments. Tas ir locītavu komplekss, kura dēļ mugurkauls pārvietojas. Komplekss sastāv no diviem skriemeļiem, starpskriemeļu diska, skriemeļu locītavu virsmām (šķautnēm), nerviem, saitēm un muskuļiem.

Osteohondroze sākas ar starpskriemeļu disku bojājumiem un ietekmē visus apkārtējos audus. Laika gaitā process noved pie mugurkaula biomehānikas traucējumiem kopumā. Attīstoties osteohondrozei, var veidoties starpskriemeļu disku trūce un nervu sakņu un asinsvadu saspiešana.

Patoloģiskie procesi starpskriemeļu diskā iziet cauri četriem posmiem: nepietiekams uzturs, saišu vājināšanās, diska bojājumi un nervu saspiešana.

 • 1. posms

  Starpskriemeļu diska uztura un vielmaiņas apstākļi ir traucēti. Pateicoties to struktūrai, diski tiek darbināti tikai kustības laikā. Ja tā nav, sākas deģeneratīvas izmaiņas audos: disks badā un dehidrē. Ūdens zudums noved pie tā, ka starpskriemeļu disks nevar veikt triecienu absorbcijas funkcijas. Palielinās slodze uz šķiedru gredzenu, tajā parādās plaisas un plīsumi. Šajā brīdī var parādīties nelielas sāpes.

 • 2. posms

  Otrajā posmā mugurkaula kustības segmenta saišu aparāts ir novājināts. Savienojums kļūst patoloģiski mobils. Patoloģiskais process diskā pasliktinās, sākas trūce (prolapss) - pulposa kodola noplūde caur plaisām šķiedru gredzenā. Sāpes kļūst periodiskas.

 • 3. posms

  Tālāk starpskriemeļu disks tiek neatgriezeniski bojāts. Diska pulposa kodols sniedzas ārpus annulus fibrosus. Iegūtā trūce var skart nervu saknes. Attīstās iekaisuma process. Tas izpaužas kā sāpju saasināšanās, tā sauktais radikulārais sindroms.

 • 4. posms

  Ceturtajā posmā bojājums ietekmē blakus esošos audus. Iespējama radikulārās artērijas saspiešana, kas noved pie nepietiekamas asins piegādes muguras smadzenēm. Tā rezultātā mugurkaula daļa var kļūt pilnībā imobilizēta.

Pirmās pazīmes un galvenie simptomi

Mugurkaula kakla daļas osteohondrozes attīstības sākumā parādās diskomforts, kustību ierobežojumi, sāpes kakla rajonā. Bieži vien tam netiek piešķirta nozīme.

Laika gaitā sāpes pastiprinās, kļūst smeldzošas, dedzinošas, sāp galva, kakls, lāpstiņas un pleci - iespējams, tas attīstās mugurkaula artēriju sindromā. Artērija tiek saspiesta vai saspiesta, un tiek traucēta asins plūsma.

Dzemdes kakla osteohondrozes 1. –2. stadijā bieži rodas oftalmoloģiskas problēmas, kas saistītas ar spazmu traukos. Tumšums acīs, mirgošana, "peldītāju" parādīšanās, krāsaini plankumi acu priekšā - tie visi ir osteohondrozes simptomi.

Biežākie dzemdes kakla osteohondrozes simptomi:

 • Migrēnas, reibonis, slikta dūša un klepus;
 • Dzirdes traucējumi, sāpes ausī, sejā;
 • Motora traucējumi rokās un kājās. Ādas jutīgums uz galvas var izzust;
 • Sāpes rokā. Ja nervu sakne ir saspiesta, visa zona, uz kuru tā sūta impulsus, var sāpēt vai "izkrist".

Papildus iepriekšminētajiem simptomiem var izdalīt trīs galvenos sāpju sindromus:pavadošā mugurkaula kakla daļas osteohondroze. Sindroms ir vesels simptomu komplekss. Ir svarīgi noteikt vadošo sāpju sindromu, jo visa ārstēšanas shēma ir balstīta uz sāpju novēršanu. Bet to nav iespējams novērst, nezinot tā izcelsmi.

 1. Miofasciālais sindroms- sāpes skeleta muskuļos un blakus esošajos fascijos. Traucējumi ir saistīti ar pārslodzi, kas izraisa spazmu, hipertoniskumu un sāpīgus mezglus muskuļos (sprūda punkti).
 2. Radikulārais sindroms- sāpes, ko izraisa mugurkaula nervu sakņu ilgstoša saspiešana. Trūces veidošanās process mugurkaula osteohondrozē izraisa nervu šķiedru saspiešanu un sekojošu iekaisuma reakciju. Sāpes izplatās gar nervu.
 3. Facet sindroms- sāpes skriemeļu locītavās. Otrā dzemdes kakla skriemeļos ir locītavu procesi, kas ir savienoti viens ar otru ar fasešu locītavām. Ar osteohondrozi starpskriemeļu diski tiek iznīcināti, to augstums samazinās, un tas noved pie tā, ka fasetes locītavu locītavu kapsulas ir pastāvīgā spriedzē. Tas izraisa sāpes. Turklāt sāpes palielinās dienas beigās, īpaši ilgstošas piespiedu pozas gadījumā.

Osteohondrozes cēloņi mugurkaula kakla daļā

Viens no galvenajiem osteohondrozes cēloņiem ir mugurkaula evolucionārā nepielāgošanās lielām vertikālām slodzēm. Cilvēku senči staigāja uz četrām kājām, tāpat kā citi zīdītāji. Viņi necieta no osteohondrozes, jo ķermeņa horizontālā stāvoklī intradiskālais spiediens ir divas reizes mazāks nekā vertikālā stāvoklī. Pēc evolūcijas standartiem pāreja uz taisnu stāju notika ne tik sen, un mugurkaulam vienkārši nebija laika pielāgoties lielajai vertikālajai slodzei. Tātad līdz ar staigāšanu stāvus cilvēks ieguva arī muskuļu un skeleta sistēmas slimības.

Cilvēka kakla struktūra padara to vēl neaizsargātāku. Cilvēka dzemdes kakla reģions sastāv no septiņiem maziem kustīgiem skriemeļiem, kas ir savstarpēji savienoti kā bērnu piramīda. Šo struktūru diez vai var saukt par stabilu ārpus miera stāvokļa. Turklāt muskuļu rāmis šajā zonā ir vājš, un slodzes var būt lielas - tas viss padara kaklu neaizsargātu. Jebkurš ievainojums ir pilns ar sekām. Pat ja bojājums bija citā mugurkaula daļā, slodzes pārdale var būt osteohondrozes cēlonis.

Vēl viens faktors ir novecošana. Skeleta un skrimšļa audu veidošanās tiek pabeigta līdz 21 gada vecumam, un pēc tam sākas neatgriezenisks novecošanās (deģenerācijas) process. Skrimšļa audu barošana tiek veikta tikai difūzijas ceļā, un, ja starpskriemeļu disks nesaņem pietiekami daudz barības vielu, tas sāk pakāpeniski pasliktināties.

Turklāt dzemdes kakla osteohondrozes attīstību veicina:

 1. Autoimūnas slimības. Tie iesaista paša organisma šūnas skrimšļa audu iznīcināšanas patoloģiskajā procesā.
 2. Infekcijas, hormonālā nelīdzsvarotība, lēna vielmaiņa – visi šie asinsrites traucējumi var kalpot arī kā faktori osteohondrozes attīstībā.
 3. Mazkustīgs dzīvesveids, darba apstākļi, kuros cilvēks lielāko daļu laika pavada statiskā piespiedu pozā.
 4. Lielas slodzes, kas izraisa traumas, var izraisīt saspiešanu.
 5. Ģenētiski defekti, kas saistīti ar muskuļu un skeleta sistēmas vājumu un skrimšļa audu nepietiekamību.

Mugurkaula mugurkaula kanāls mugurkaula kakla daļā ir ļoti šaurs, tāpēc lielas slodzes, jebkādi traucējumi vai traumas var izraisīt muguras smadzeņu saspiešanu. Un tas ir ļoti bīstami.

Turklāt caur šo zonu iziet liels skaits nervu galu un asinsvadu. Ja asinis pārstāj plūst uz smadzenēm pareizajā apjomā, var rasties insults.

Diagnostika

Sākotnējās dzemdes kakla osteohondrozes diagnostikas laikā ārsts apkopo pacienta slimības vēsturi. Viņš noskaidro, kas un kā sāp, ar kādu intensitāti, slodzes laikā vai miera stāvoklī, kurā diennakts laikā sāp vairāk, vai nav bijušas traumas mugurkaula kakla daļā.

Kakla apskates laikā ārsts aptausta kakla skriemeļus un muskuļus, limfmezglus; novērtē kustību apjomu, izslēdz vai apstiprina radikulāro sindromu.

Pēc tam, lai izslēgtu autoimūnas slimības, tiek noteikta laboratoriskā diagnostika: vispārējais asins aina, ESR, reimatoīdais faktors, HLA B27 antigēns.

Galvenā loma diagnozes noteikšanā ir radiogrāfijai, datortomogrāfijai un magnētiskās rezonanses attēlveidošanai.

 • Radiogrāfijapalīdz novērtēt kaulu struktūru stāvokli, attēliem nav redzami mīkstie audi un skrimšļi. Lai vizualizētu šīs struktūras, tiek injicēts kontrastviela: angiogrāfija, diskogrāfija, mielogrāfija.
 • Datortomogrāfija (CT). Šajā metodē tiek izmantots arī radiogrāfijas princips, bet ar datorapstrādes palīdzību iespējams iegūt attēlu sēriju garenvirziena un šķērsgriezumā, kurā redzami kaula un skrimšļa audi.
 • Magnētiskās rezonanses attēlveidošana (MRI). Tas ir "zelta standarts" patoloģiju, tostarp skrimšļu un mīksto audu, diagnostikā. MRI sniedz ieskatu ne tikai orgānu un audu struktūrā, bet arī to darbībā. Osteohondrozes gadījumā bieži sastopama komplikācija ir mugurkaula trūce. MRI ļauj diagnosticēt trūces veidošanās procesu agrīnā stadijā.

Ārstēšana

Kakla mugurkaula osteohondrozes ārstēšana ir saistīta ar konservatīvām metodēm. Pirmkārt, sāpju sindroms tiek atbrīvots, un pēc tam tiek noteiktas dažādas procedūras. Taču ekstrēmākajos gadījumos, kad sāpes nepāriet ilgāk par trim mēnešiem un medikamenti nepalīdz, vienīgā iespēja ir operācija.

Neķirurģiskas ārstēšanas metodes

Osteohondroze daudzus gadus ir ietekmējusi osteohondrozes sistēmu, tāpēc ārstēšana prasīs laiku. Jums jābūt pacietīgam.Konservatīvās ārstēšanas mērķi:

 1. Novērst sāpes.
 2. Atbrīvojieties no iekaisuma.
 3. Atjaunot mugurkaula sakņu funkcijas.
 4. Stiprināt muskuļu korseti un saites.

Konservatīvā ārstēšana ietver zāļu terapiju un fizikālo terapiju. Zāles palīdz mazināt sāpes saasināšanās laikā, un fizioterapija palīdz uzsākt organisma pašatveseļošanās procesus.

Smagu sāpju ar radikulāru sindromu laikā tiek veiktas tā sauktās "blokādes": zāles tiek ievadītas tiešā iekaisušās mugurkaula nerva saknes tuvumā.

Fizioterapeitiskās ārstēšanas pamatā ir dabiski un mākslīgi atjaunoti fizikālie faktori: aukstums, karstums, elektriskā strāva, magnētiskais starojums, lāzers un citi. Lai tos atjaunotu, tiek izmantotas īpašas ierīces, ierīces un manuālas metodes.

 • Lāzera terapija— starpskriemeļu disku reģenerācijas procesu bioloģiskā aktivizēšana. Ķermenis sāk dziedēt pats.
 • Plazmas terapija (PRP terapija)- plazmas injekcijas, kas izolētas no pacienta asinīm. Plazma ir bagāta ar trombocītiem, augšanas faktoriem un hormoniem. Pēc injekcijām palielinās vietējā imunitāte un tiek uzsākti reģenerācijas procesi.
 • Akupunktūra- nervu galu stimulēšana ar īpašām adatām. Uzlabo vielmaiņu skartajās vietās, mazina sāpes.
 • Triecienviļņu terapija- augstfrekvences viļņu iedarbība. Ļauj uzsākt dabiskus atveseļošanās procesus.
 • Kineziterapija- kustību terapija. Tas var būt aktīvs (fizikālā terapija) un pasīvs (masāža, vilkšana). Vingrošanas terapija stiprina muguras muskuļus, vilkšana mazina spriedzi un sāpes. Izvēlēts, ņemot vērā pacienta individuālās īpašības.
 • Manuālā terapija un masāža- ietekme uz mīkstajiem audiem un locītavām, lai atjaunotu līdzsvaru organismā un sinhronizētu procesus. Atjaunojiet mobilitāti un noņemiet sāpes.
 • Teipošana- speciālu plāksteru pielīmēšana uz ādas vietās, kur nepieciešams ietekmēt muskuļu stiepšanās un kompresijas receptorus. Tas var gan atpūsties, gan uzlabot tonusu.

Akūtu sāpju periodos pacientam ap kaklu ieteicams nēsāt speciālus pārsējus un apkakles, lai atvieglotu mugurkaula slodzi.

Konservatīvās ārstēšanas pozitīvais efekts tiek sasniegts 2-3 mēnešu laikā. Ja rezultāta nav, pacientam ieteicams veikt operāciju.

Ķirurģiskās metodes osteohondrozes ārstēšanai

Operācija dzemdes kakla osteohondrozes gadījumā ir ārkārtējs pasākums, kam nepieciešamas īpašas indikācijas. Operācija ir ieteicama, ja:

 1. Sāpes nevar novērst ar terapeitisku ārstēšanu ilgāk par 3 mēnešiem.
 2. Ir diska trūce.
 3. Jušanas zudums ekstremitātē.

Pēcoperācijas rehabilitācija arī prasa laiku un var ietvert terapeitisku ārstēšanu.

Dzemdes kakla osteohondroze ir sarežģīta deģeneratīva slimība. To nevar atstāt bez ārstēšanas. Šādi nopietni muskuļu un skeleta sistēmas traucējumi var izraisīt invaliditāti. Kakla sāpes var kļūt hroniskas, un osteohondroze var izplatīties uz vairākām mugurkaula daļām. Savlaicīga profilakse var novērst šīs slimības attīstību.

Profilakse

Lai saglabātu kakla mugurkaula veselību, ikdienas fiziskās aktivitātes ir būtiskas. Kustības laikā notiek starpskriemeļu disku uzturs, tāpēc tas ir ārkārtīgi nepieciešams. Ir svarīgi, lai slodzes būtu optimālas un regulāras.

Ja darbs ir saistīts ar pastāvīgu atrašanos statiskā stāvoklī, ir nepieciešama periodiska iesildīšanās. Un mājās pēc darba dienas var kādu laiku pagulēt uz muguras uz līdzenas virsmas, zem kakla novietojot spilventiņu. Šī metode palīdzēs atjaunot mugurkaula kakla izliekumu un noņemt muskuļu sasprindzinājumu.

Dzemdes kakla osteohondrozes profilaksē svarīga ir pareiza stāja miega laikā. Ja cilvēks no rīta pieceļas ar sāpēm kaklā, tas nozīmē, ka muskuļiem nav bijis laika atpūsties un atgūties. Šeit palīdzēs ortopēdiskais spilvens, kas tiek izvēlēts individuāli uz 3–5 gadiem.